En BüYüK CeMrE fAn
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En BüYüK CeMrE fAn

Cemre fan sitesi

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Dünya'da 300 milyon astımlı hasta var

YazarMesaj
melike13
Misafir

Dünya'da 300 milyon astımlı hasta var Empty
MesajKonu: Dünya'da 300 milyon astımlı hasta var   Dünya'da 300 milyon astımlı hasta var Icon_minitimePerş. Mayıs 15, 2008 9:33 pm

KOCAELİ (İHA) - Dünya Astım Günü dolayısıyla İzmit Belediyesi, Türk Toraks ve Kocaeli Üniversitesi ortaklaşa bir konferans düzenlendi.

Yunus Emre Kültür Merkezi'nde gerçekleşen konferansta konuşan KOÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, dünyada 300 milyon astım hastası olduğunu söyledi. Prof. Dr. Füsun Yıldız, astımın hava yollarının mikrobik olmayan, uzun süreli iltihaplanıp nefes almanın zorlaşması şeklinde tanımlanabileceğini söyleyerek, "Dünyada 300 milyon astımlı var. Astım erişkin bayanlarda daha çok görülürken, erkeklerin de çocukluk döneminde bu hastalığa daha fazla rastlanılmaktadır. Çevresel ve genetik faktörler hastalıkta önemlidir. Öksürük,hırıltı, nefes darlığı astımın belirtileri arasındadır.

Hastalığın teşhisinde nefes testi en etkili olanıdır. Röntgen ve kan tahlilleri ile de hastalık teşhis edilebilir. Astım teşhisinde hekim muayenesi şarttır. Astım hastaları düzenli şekilde soluk testlerini yaptırmalıdır" şeklinde konuştu.

Yıldız, sigara, alerjenler, ev içi ve dışı hava kirliliği, sevinç ve üzüntülerin astımı etkileyen faktörler olduğuna da dikkat çekti. İlginin oldukça yoğun olduğu konferansın konuşmacısı Prof. Dr. Yıldız astım hastalarının da herkes gibi çocuk sahibi olabileceğini, en önemli şartın hamilelik öncesi ve sırasında doktor kontrolü olduğunu sözlerine ekledi. Konferansın sonunda katılımcılar Yunus Emre Kültür Merkezi'nden Fevziye Parkı'na kadar astım yürüyüşünü gerçekleştirdiler

Dünya'da 300 milyon astımlı hasta var
1 sayfadaki 1 sayfası